jak a proč to funguje

Zhodnocení 7 % p.a. - jak ho dosáhneme

Členské příspěvky investujeme do amerických akcií formou nákupu tzv. ETF fondů kopírujících výkonnost indexů S&P 500 a Russell 2000. Akciové trhy v USA dosahují za posledních více než 90 let průměrného zhodnocení přibližně 10% p.a. To je poměrně vysoké zhodnocení, když vezmeme v úvahu, že minulé století obsahovalo dvě světové války, a několik ekonomických a politických krizí. Po odečtení inflace a nákladů na nákup a držení investice, je zhodnocení přibližně 7 % p.a.

Nízké provozní náklady

Monuita neúčtuje členům žádné provize nebo poplatky, pouze hradí náklady na svůj provoz, které nikdy nepřesáhnou 0,1% p.a. z investovaného majetku. Většina komerčních řešení v oblasti investic na akciových trzích je zpoplatněna ve výši okolo 2,0% p.a. z investovaného majetku. To výrazně snižuje zhodnocení, ve výsledku v našem příkladě až na 5% p.a. Při investici 1 000 Kč by byla hodnota při čistém zhodnocení 5% p.a. po 50 letech 11 467 Kč, přitom při zhodnocení 7% p.a. by byla hodnota 29 457 Kč. To je téměř trojnásobek hodnoty jen díky minimalizaci nákladů.

Emoce dáváme stranou

Dostáváme se k otázce, proč by si tedy člověk nemohl sám investovat peníze na své stáří. Samozřejmě může a určitě by měl. Problémů, kterým bude neznalý investor čelit je ovšem mnoho. Jedním z největších je tendence panikařit a investice prodávat, když trhy klesají. A naopak přikupovat, když jsou trhy na maximu. V Monuitě se snažíme emocím vyhnout tím, že investujeme pravidelně v předem daných intervalech bez ohledu na právě rostoucí nebo klesající trhy.