Skip to main content
Osobní finance

4 kroky, jak se rychleji dostat z dluhů

By 15. 3. 202025 ledna, 2022No Comments2 min read

Zbavit se dluhů může být časem nekonečný boj s větrnými mlýny, zvláště pokud máte více dluhů než jen hypotéku a úvěr na auto. Ale vyhlásit válku svým dluhům je jen polovina boje, druhou polovinou je správný postup. Protože dokud není vyhráno úplně, tak nebudete mít klid.

Na první pohled se to může zdát těžké, ale pokud se opravdu zamyslíte a možná i zapotíte nad následujícími řádky, budete schopni se rychle zbavovat jednoho dluhu po druhém. Uvedené čtyři kroky jsou odzkoušené tisícovkami lidí po celém světě a nejvíce tento způsob zpropagoval Dave Ramsey ve svém knižním bestselleru The Total Money Makeover.

Zde je ověřený postup:

  1. Sepište si seznam všech vašich aktuálních dluhů od nejmenšího po největší bez ohledu na výši úroku, který za ně platíte.
  2. Plaťte minimální platby za všechny dluhy kromě toho nejmenšího.
  3. Plaťte maximum, jaké zvládnete, na splácení toho aktuálně nejmenšího dluhu.
  4. Opakujte všechny kroky, dokud nejsou splaceny všechny dluhy.

Opakování tohoto postupu až do konce je otázkou nikoliv matematiky ale disciplíny. Právě snižování počtu dluhů je důležité proto, abyste neztratili motivaci platit něco extra. A platit něco extra na ten aktuálně nejmenší je ta nejjednodušší cesta.

Výše úrokové míry zde nehraje roli, protože když začnete splácet rychleji velký dluh s vysokým úrokem, bude vám trvat déle se ho zbavit než u menších dluhů. Sice uvidíte, že v celku dlužíte čím dál méně, ale brzy ztratíte nadšení, že se vám daří snižovat počet svých dluhů.

Pokud si přečtete Daveovu knihu, zjistíte, že některé dluhy nemusí být vysloveně špatné. Jsou jimi hypotéky na vlastní bydlení s nízkou úrokovou sazbou. To je jediný úvěr, který Dave i já doporučuji, abyste v případě nutnosti měli.

Martin Bursik

Předseda výkonného výboru spolku MONUITA z.s.